W jednym z ostatnich artykułów poruszaliśmy kwestię zarządu sukcesyjnego, który umożliwia tymczasowe prowadzenie przedsiębiorstwa po śmierci jej właściciela przez określoną przez niego osobę.
Dzięki wielu postulatom rodzinnych firm, a także dostrzeżonych luk prawnych w zakresie zabezpieczenia majątku spadkodawcy będącego przedsiębiorcą, w dniu 22 maja 2023 zostanie powołana do życia nowa osoba prawna, a mianowicie #FundacjaRodzinna.
Powyższe rozwiązanie prawne prowadzić ma formalnie do rozdzielenia biznesu i rodziny od siebie, ponieważ majątek rodzinny stanie się własnością fundacji. Utworzenie instytucji ma zapewnić rodzinie środki finansowe na życie, a także przyczynić się do utrzymania przez następne lata koncepcji i zasad wprowadzonych przez jej założyciela.
Na uwage zasługuje również, że potencjalne konflikty i nieporozumienia wśród spadkobierców straca na znaczeniu w odniesieniu do kształtu i prowadzenia przedsiębiorstwa spadkodawcy. Wprowadzenie majątku do fundacji ma uniemożliwić jego ewentualny podział, przyczynić się do dalszego jego pomnażania, a w konsekwencji ma przynieść korzyści dla wyznaczonych przez fundatora osób.
Fundacja rodzinna pozwoli na funkcjonowanie przedsiębiorstwa przez pokolenia i zabezpieczy potrzeby finansowe beneficjentów tj. jej kontrahentów. W szerszej perspektywie, niniejsza instytucja ma przyczynić się do zatrzymania kapitału w kraju oraz zwiększenie potencjału polskich inwestycji.
Zgodnie z przyjętymi regulacjami ustawowymi, fundatorem fundacji rodzinnej może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która złożyła oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie – w formie aktu notarialnego. Działalność fundacji oparta będzie na regulacjach statutowych, w których zostaną ujęte istotne kwestie dotyczące działalności instytucji, w tym szczegółowo przyjętych celów, jak również funkcjonowania jej organów tj. zarządu, rady nadzorczej i zgromadzenia beneficjentów. Przydzielona w drodze ustawy osobowość prawna pozwoli fundacji na samodzielne funkcjonowanie na rynku gospodarczym.
Podsumowując, powstanie nowego bytu prawnego w postaci fundacji rodzinnej przynieść może wiele korzyści, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorców borykających się z problemem zabezpieczenia majątku na kolejne lata. Zaznaczyć jednak należy, że z uwagi na trwające vacatio legis, obecnie trudno jest przewidzieć rzeczywisty wymiar i rolę w gospodarczym obrocie owej instytucji, jednak jej zastosowanie zdaje się dawać wiele możliwości.
Aplikant Radcowski
Damian Labuda
- Źródło:
- 1. https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/fundacja-rodzinna,
- 2. Ustawa o fundacji rodzinnej z dnia 26 stycznia 2023 roku (Dz.U.2023. poz. 326 z dnia 2023.02.21,
- 3. https://zmianawarty.pl/fundacja-rodzinna-czym-bedzie-i-dlaczego-ma-pojawic-sie-w-polsce/,
- 4. https://isp-modzelewski.pl/serwis/fundacja-rodzinna-jako-osoba-prawna.